
1
$0.1456
$0.1456
10
$0.1344
$1.3440
25
$0.1232
$3.0800
100
$0.0672
$6.7200
250
$0.0560
$14.0000
500
$0.0448
$22.4000
1000
$0.0336
$33.6000
4000
$0.0224
$89.6000
8000
$0.0224
$179.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Diotec Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Transistor Type | PNP |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 650mV @ 5mA, 100mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 110 @ 2mA, 5V |
| Frequency - Transition | 150MHz |
| Supplier Device Package | TO-92 |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30 V |
| Power - Max | 500 mW |