
1
$2.1616
$2.1616
10
$1.9488
$19.4880
25
$1.8368
$45.9200
100
$1.5680
$156.8000
250
$1.4672
$366.8000
500
$1.2880
$644.0000
1000
$1.0640
$1,064.0000
2500
$0.9968
$2,492.0000
5000
$0.9520
$4,760.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Diotec Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 4-ESIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Diode Type | Single Phase |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C (TJ) |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | 4-SIL |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1 kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 4 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 5 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1000 V |