
1
$0.4928
$0.4928
10
$0.3360
$3.3600
50
$0.2688
$13.4400
100
$0.2240
$22.4000
500
$0.1680
$84.0000
2000
$0.1344
$268.8000
4000
$0.1232
$492.8000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TDK EPCOS |
| Series | B3292*C/D - X2 Standard |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Termination | PC Pins - Long Leads |
| Ratings | X2 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 305V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.354" (9.00mm) |
| Capacitance | 0.022 µF |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) |