
1
$1.4560
$1.4560
10
$1.2992
$12.9920
25
$1.2320
$30.8000
100
$1.0192
$101.9200
250
$0.9520
$238.0000
500
$0.8400
$420.0000
1000
$0.6608
$660.8000
2500
$0.6160
$1,540.0000
5000
$0.5824
$2,912.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Analog Technologies, Inc. |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
| Current - Output | 1.5A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Topology | Buck |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.6V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |