
1
$8.7696
$8.7696
10
$8.0752
$80.7520
25
$7.9072
$197.6800
40
$7.8736
$314.9440
135
$7.0672
$954.0720
270
$6.8544
$1,850.6880
540
$6.5184
$3,519.9360
945
$6.2944
$5,948.2080
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Alliance Memory, Inc. |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | 8Mbit |
| Memory Type | Volatile |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Technology | SRAM - Asynchronous |
| Memory Format | SRAM |
| Supplier Device Package | 44-TSOP II |
| Write Cycle Time - Word, Page | 55ns |
| Memory Interface | Parallel |
| Access Time | 55 ns |
| Memory Organization | 1M x 8 |