1
$0.9856
$0.9856
10
$0.8064
$8.0640
100
$0.6272
$62.7200
500
$0.5376
$268.8000
1000
$0.4368
$436.8000
2500
$0.4144
$1,036.0000
5000
$0.3920
$1,960.0000
12500
$0.3696
$4,620.0000
25000
$0.3696
$9,240.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Type | P-Channel |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 26A (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 40mOhm @ 20A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 60W (Tc) |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.4V @ 250µA |
| Supplier Device Package | TO-252 (DPAK) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 54 nC @ 10 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3600 pF @ 30 V |