
1
$4.6256
$4.6256
10
$3.5504
$35.5040
120
$2.7664
$331.9680
1080
$2.0160
$2,177.2800
5040
$1.9040
$9,596.1600
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Abracon |
| Series | ADCM-S05R5S |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | 0%, +30% |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.807" L x 0.413" W (20.50mm x 10.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Lead Spacing | 0.602" (15.30mm) |
| Termination | PC Pins |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 160mOhm @ 1kHz |
| Height - Seated (Max) | 1.102" (28.00mm) |
| Capacitance | 5 F |
| Voltage - Rated | 5.5 V |