1
$13.2272
$13.2272
10
$12.1632
$121.6320
25
$11.6592
$291.4800
100
$10.2704
$1,027.0400
250
$9.7664
$2,441.6000
500
$9.1392
$4,569.6000
1000
$8.3776
$8,377.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | iCMOS® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 100k |
| Tolerance | ±30% |
| Features | Cascade Pin |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Volatile |
| Interface | SPI |
| Configuration | Potentiometer |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Taps | 128 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 33V, ±4.5V ~ 16.5V |
| Taper | Linear |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 260 |
| Temperature Coefficient (Typ) | -300ppm/°C |
| Number of Circuits | 1 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |