
1
$29.4336
$29.4336
10
$27.1376
$271.3760
96
$23.1728
$2,224.5888
288
$22.1088
$6,367.3344
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | denseDAC |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 16 |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Reference Type | External, Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Settling Time | 7µs |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Architecture | String DAC |
| Number of D/A Converters | 8 |
| INL/DNL (LSB) | ±8, ±1 (Max) |
| Differential Output | No |
| DigiKey Programmable | Not Verified |