1
$21.4480
$21.4480
10
$19.7120
$197.1200
25
$18.8944
$472.3600
100
$16.6544
$1,665.4400
250
$15.8368
$3,959.2000
500
$14.8064
$7,403.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | nanoDAC® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 16 |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Reference Type | External |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Settling Time | 4µs (Typ) |
| Supplier Device Package | SOT-23-8 |
| Architecture | R-2R |
| Number of D/A Converters | 1 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.5 |
| Differential Output | No |
| DigiKey Programmable | Not Verified |