
1
$0.5040
$0.5040
10
$0.4368
$4.3680
25
$0.4032
$10.0800
100
$0.3248
$32.4800
250
$0.3024
$75.6000
500
$0.2576
$128.8000
1000
$0.2016
$201.6000
2000
$0.1792
$358.4000
5000
$0.1680
$840.0000
10000
$0.1568
$1,568.0000
25000
$0.1456
$3,640.0000
50000
$0.1456
$7,280.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | UMW |
| Series | 78Lxx |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-243AA |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output | 100mA |
| Operating Temperature | -20°C ~ 120°C (TJ) |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Quiescent (Iq) | 5.5 mA |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Number of Regulators | 1 |
| Supplier Device Package | SOT-89-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 6V |
| PSRR | 46dB (120Hz) |
| Voltage Dropout (Max) | 1.7V @ 40mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |