
1
$0.8288
$0.8288
10
$0.7392
$7.3920
25
$0.6832
$17.0800
100
$0.5600
$56.0000
250
$0.5264
$131.6000
500
$0.4480
$224.0000
1000
$0.3584
$358.4000
2500
$0.2576
$644.0000
5000
$0.2464
$1,232.0000
12500
$0.2240
$2,800.0000
25000
$0.2128
$5,320.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Logic Type | Binary Counter |
| Reset | Asynchronous |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Direction | Up |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Count Rate | 88 MHz |
| Number of Bits per Element | 14 |