
1
$0.8624
$0.8624
10
$0.7616
$7.6160
25
$0.7056
$17.6400
100
$0.5824
$58.2400
250
$0.5376
$134.4000
500
$0.4592
$229.6000
1000
$0.3696
$369.6000
2500
$0.2576
$644.0000
5000
$0.2352
$1,176.0000
12500
$0.2240
$2,800.0000
25000
$0.2240
$5,600.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 2 |
| Logic Type | Counter, Decade |
| Reset | Asynchronous |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Direction | Up |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Count Rate | 55 MHz |
| Number of Bits per Element | 4 |