
1
$0.5376
$0.5376
10
$0.4592
$4.5920
25
$0.4368
$10.9200
100
$0.3472
$34.7200
250
$0.3248
$81.2000
500
$0.2688
$134.4000
1000
$0.2128
$212.8000
2500
$0.1792
$448.0000
5000
$0.1680
$840.0000
12500
$0.1568
$1,960.0000
25000
$0.1456
$3,640.0000
62500
$0.1456
$9,100.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Type | Multiplexer |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Independent Circuits | 1 |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Supplier Device Package | 16-SO |