
1
$0.7280
$0.7280
10
$0.6272
$6.2720
25
$0.5824
$14.5600
100
$0.4704
$47.0400
250
$0.4368
$109.2000
500
$0.3696
$184.8000
1000
$0.2800
$280.0000
2500
$0.2576
$644.0000
5000
$0.2464
$1,232.0000
12500
$0.2240
$2,800.0000
25000
$0.2128
$5,320.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Logic Type | Binary Counter |
| Reset | Asynchronous |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Direction | Up |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Count Rate | 61 MHz |
| Number of Bits per Element | 8 |