
1
$1.8144
$1.8144
10
$1.6352
$16.3520
25
$1.5456
$38.6400
100
$1.3104
$131.0400
250
$1.2320
$308.0000
500
$1.0752
$537.6000
1000
$0.8960
$896.0000
2500
$0.5376
$1,344.0000
5000
$0.5152
$2,576.0000
12500
$0.4928
$6,160.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Circuit | 1 x 4:16 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Independent Circuits | 1 |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |