
1
$0.5712
$0.5712
10
$0.4928
$4.9280
25
$0.4592
$11.4800
100
$0.3696
$36.9600
250
$0.3360
$84.0000
500
$0.2912
$145.6000
1000
$0.2240
$224.0000
2500
$0.2016
$504.0000
5000
$0.1904
$952.0000
12500
$0.1792
$2,240.0000
25000
$0.1680
$4,200.0000
62500
$0.1680
$10,500.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Logic Type | Binary Counter |
| Reset | Asynchronous |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Direction | Up |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Count Rate | 95 MHz |
| Number of Bits per Element | 14 |