
1
$0.6832
$0.6832
10
$0.6048
$6.0480
25
$0.5712
$14.2800
100
$0.4592
$45.9200
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HC |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Output Type | Non-Inverted |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Function | Master Reset |
| Type | D-Type |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Current - Quiescent (Iq) | 8 µA |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Clock Frequency | 122 MHz |
| Input Capacitance | 3.5 pF |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 26ns @ 6V, 50pF |
| Number of Bits per Element | 8 |