
1
$0.6608
$0.6608
10
$0.5824
$5.8240
25
$0.5376
$13.4400
100
$0.4480
$44.8000
250
$0.4144
$103.6000
500
$0.3472
$173.6000
1000
$0.2800
$280.0000
2500
$0.2576
$644.0000
5000
$0.2352
$1,176.0000
12500
$0.2240
$2,800.0000
25000
$0.2240
$5,600.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Independent Circuits | 1 |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |