
1
$1.0080
$1.0080
1000
$0.4592
$459.2000
2000
$0.4256
$851.2000
5000
$0.4032
$2,016.0000
10000
$0.3920
$3,920.0000
25000
$0.3808
$9,520.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Circuit | 1 x 4:16 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Independent Circuits | 1 |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Supplier Device Package | 24-SO |