
1
$0.6608
$0.6608
10
$0.5600
$5.6000
25
$0.5264
$13.1600
100
$0.4256
$42.5600
250
$0.3920
$98.0000
500
$0.3360
$168.0000
1000
$0.2576
$257.6000
2500
$0.2352
$588.0000
5000
$0.2128
$1,064.0000
12500
$0.2016
$2,520.0000
25000
$0.1904
$4,760.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Circuit | 2 x 4:1 |
| Type | Multiplexer |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Independent Circuits | 1 |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |