
1
$0.6832
$0.6832
10
$0.6048
$6.0480
25
$0.5600
$14.0000
100
$0.4592
$45.9200
250
$0.4256
$106.4000
500
$0.3584
$179.2000
1000
$0.2912
$291.2000
2500
$0.2576
$644.0000
5000
$0.2464
$1,232.0000
12500
$0.2352
$2,940.0000
25000
$0.2240
$5,600.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | 74HC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Complementary |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 2 |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Type | JK Type |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Current - Quiescent (Iq) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Clock Frequency | 71 MHz |
| Input Capacitance | 3.5 pF |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 30ns @ 6V, 50pF |
| Number of Bits per Element | 1 |