1
$28.0224
$28.0224
10
$25.7824
$257.8240
30
$21.2912
$638.7360
50
$19.0512
$952.5600
100
$17.9312
$1,793.1200
250
$16.8112
$4,202.8000
500
$16.2512
$8,125.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Spectrol |
| Series | 657 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Power (Watts) | 1W |
| Tolerance | ±20% |
| Features | Sealed |
| Temperature Coefficient | ±600ppm/°C |
| Adjustment Type | User Defined |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Actuator Length | 0.875" (22.23mm) |
| Actuator Type | Round |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.2497" (6.34mm) |
| Resistive Material | Conductive Plastic |
| Taper | Linear |
| Rotation | 250° |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1.0 |