
1
$10.0688
$10.0688
10
$7.1232
$71.2320
50
$5.9696
$298.4800
200
$5.6112
$1,122.2400
600
$5.0288
$3,017.2800
1000
$4.8496
$4,849.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Rubycon |
| Series | MXH |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Capacitance | 82 µF |
| Voltage - Rated | 600 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 810 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.134 A @ 10 kHz |