
1
$1.9600
$1.9600
10
$1.4672
$14.6720
50
$1.3440
$67.2000
100
$1.0976
$109.7600
500
$0.8736
$436.8000
1000
$0.7728
$772.8000
2000
$0.7280
$1,456.0000
4000
$0.6944
$2,777.6000
10000
$0.6720
$6,720.0000
14000
$0.6608
$9,251.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Sprague |
| Series | TANTAMOUNT™, 593D |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Features | General Purpose |
| Package / Case | 1411 (3528 Metric) |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Molded |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 700mOhm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 125°C |
| Manufacturer Size Code | B |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |
| Capacitance | 33 µF |
| Voltage - Rated | 16 V |