

1
$27.5520
$27.5520
10
$24.6512
$246.5120
50
$18.8496
$942.4800
100
$17.4048
$1,740.4800
500
$12.1856
$6,092.8000
1000
$11.0208
$11,020.8000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Skyworks Solutions, Inc. |
| Series | Si590 |
| Package | Strip |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 6-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output | LVDS |
| Function | Enable/Disable |
| Programmable Type | Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes) |
| Type | XO (Standard) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency Stability | ±25ppm |
| Voltage - Supply | 2.5V |
| Current - Supply (Max) | 100mA |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) |
| Frequency Stability (Total) | ±50ppm |
| Available Frequency Range | 10 MHz ~ 124.999 MHz |
| Base Resonator | Crystal |