
1
$40.4544
$40.4544
10
$37.9232
$379.2320
25
$31.1808
$779.5200
50
$26.9696
$1,348.4800
100
$26.1296
$2,612.9600
250
$24.4384
$6,109.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Spectrol |
| Series | 534 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 1k |
| Power (Watts) | 2W |
| Tolerance | ±5% |
| Temperature Coefficient | 20ppm/°C |
| Adjustment Type | User Defined |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Actuator Length | 0.812" (20.63mm) |
| Actuator Type | Slotted |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.2497" (6.34mm) |
| Resistive Material | Wirewound |
| Taper | Linear |
| Rotation | 3600° |
| Size - Body | Round - 0.875" Dia x 0.750" H (22.22mm x 19.05mm) |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 10 |