
1
$1.0192
$1.0192
10
$0.9072
$9.0720
50
$0.8624
$43.1200
100
$0.7056
$70.5600
250
$0.6608
$165.2000
500
$0.5824
$291.2000
1000
$0.4592
$459.2000
2500
$0.4368
$1,092.0000
5000
$0.4144
$2,072.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Diotec Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Mounting Type | Through Hole |
| Transistor Type | NPN |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 200mA, 2A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 1A, 4V |
| Frequency - Transition | 15MHz |
| Supplier Device Package | ITO-220F |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60 V |
| Power - Max | 25 W |