
1
$1.9152
$1.9152
10
$1.4336
$14.3360
50
$1.3104
$65.5200
100
$1.0752
$107.5200
500
$0.8624
$431.2000
1000
$0.7616
$761.6000
2500
$0.7056
$1,764.0000
5000
$0.6832
$3,416.0000
12500
$0.6384
$7,980.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Sprague |
| Series | TANTAMOUNT™, 293D |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Features | General Purpose |
| Package / Case | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Molded |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 600mOhm @ 100kHz |
| Manufacturer Size Code | D |
| Height - Seated (Max) | 0.122" (3.10mm) |
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage - Rated | 16 V |