
1
$19.4096
$19.4096
10
$17.0240
$170.2400
50
$16.4080
$820.4000
500
$15.7472
$7,873.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Würth Elektronik Midcom |
| Series | Proteus-III |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 18-SMD Module |
| Sensitivity | -90dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 2.4GHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.6V |
| Power - Output | 6dBm |
| Data Rate | 8Mbps |
| Protocol | Bluetooth v5.1 |
| Current - Receiving | 7.7mA |
| Antenna Type | PCB Trace |
| Utilized IC / Part | nRF52840 |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Serial Interfaces | SPI |