
1
$21.0112
$21.0112
10
$19.3984
$193.9840
25
$18.5808
$464.5200
50
$16.1616
$808.0800
100
$14.5488
$1,454.8800
250
$12.5216
$3,130.4000
500
$12.1184
$6,059.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Spectrol |
| Series | 248 |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 50k |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient | ±500ppm/°C |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | PC Pins |
| Bushing Thread | 1/4 |
| Actuator Length | 0.750" (19.05mm) |
| Actuator Type | Slotted |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.125" (3.18mm) |
| Resistive Material | Conductive Plastic |
| Taper | Linear |
| Rotation | 295° |
| Size - Body | Square - 0.500" x 0.500" Face (12.70mm x 12.70mm) |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1 |