1
$73.1136
$73.1136
20
$66.2592
$1,325.1840
100
$58.7216
$5,872.1600
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Sprague |
| Series | TANTALEX™, 109D |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Features | Wet Tantalum |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.406" Dia x 0.921" L (10.31mm x 23.40mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Type | Hermetically Sealed |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.8Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Manufacturer Size Code | T2 |
| Capacitance | 220 µF |
| Voltage - Rated | 60 V |